روش اجرایی خرید و تدارکات در یک سیستم ایزو ۹۰۰۱ + دانلود نمونه فرم روش اجرایی خرید در یک شرکت

دانلود نمونه مستندات ایزو
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تعریف خرید چیست؟

پیش از اینکه به روش اجرایی خرید و تدارکات بپردازیم بهتر است تعریفی علمی از خرید داشته باشیم. خرید یک عمل معمول است که توسط افراد و شرکت ها انجام می شود. هدف از این معامله مالی این است که مالکیت یک قطعه از اموال فیزیکی، فکری، مجازی و غیره را انتقال دهیم. با خرید اموال، خریدار مالک محسوب می گردد.

خرید بدین معنی است که مالکیت یک دارایی، ملک، اقلام یا حق را با پرداخت مبلغی از پیش تعیین شده برای انجام معامله با موفقیت انجام دهد. به عبارت دیگر، “مبادله پول برای یک کالا یا خدمات خاص”.

خرید فرایند رسمی خرید کالاها و خدمات است. فرایند خرید می تواند از یک سازمان به دیگر متفاوت باشد، اما عناصر کلیدی در آن یکسان است. این روند معمولا با یک تقاضا شروع می شود، سفارشات خرید به طور معمول همراه با شرایط و ضوابطی است که قرارداد معامله را تشکیل می دهد.

اگر چه سازمان های متعددی تلاش می کنند که استانداردها را در فرایند خرید تعیین کنند، اما فرآیندها می توانند بین سازمان ها متفاوت باشند.

استفاده از یک سیستم خرید و تدارکات در شرکت ها و سازمان ها

هدف از اجرای یک سیستم موثر خرید و تدارکات اطمینان یافتن از انجام درست خرید به منظور انطباق با نیازمندی های درخواست کننده می باشد.

روش اجرایی خرید برای شرکت ها و سازمان های مختلف می تواند به صورت متفاوت تنظیم شود و هر سازمان ممکن است ساز و کاری ویژه خود طراحی نماید.

بیشتر بخوانید:  متن فارسی استاندارد ایزو 13485 ویرایش 2016 (ISO 13485:2016):استاندارد ایزو کیفیت تجهیزات پزشکی

دانلود نمونه روش اجرایی خرید و تدارکات در ایزو ۹۰۰۱

در ادامه می توانید یک نمونه روش اجرایی خرید و تدارکات در سیستم مدیریتی ایزو ۹۰۰۱ را دانلود و مشاهده نمایید.


دانلود نمونه روش اجرایی خرید و تدارکات در ایزو ۹۰۰۱


نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!