آشنایی با نقطه سفارش و موجودی اطمینان + دانلود نمونه فرم نقطه سفارش در یک شرکت

دانلود نمونه مستندات ایزو
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

برنامه ریزی تولید یکی از بخش های اصلی در واحدهای صنعتی تولید کننده است. اگر یک شرکت بخش برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی نداشته باشد با مشکلاتی نظیر کمبود مواد اولیه تولید، عدم تحویل به موقع به مشتریان و مشکلات سفارش گیری دچار می شود.

نقطه سفارش و موجودی اطمینان چیست ؟

در نظر بگیرید که شرکتی برای تولید یک محصول نیازمند تعدادی قطعه می باشد. این شرکت این قطعات را از تامین کنندگانی خارج از شرکت تامین می کند. حال در نظر بگیرید که اگر یک قطعه از زمان سفارش تا تحویل به شرکت ۱۰ روز زمان ببرد بسیار پر ریسک خواهد بود که ناگهان موجودی آن مواد در شرکت تمام شده و تازه اقدام به سفارش نماید.

نقطه سفارش و موجودی اطمینان، نقطه ای از میزان موجودی از یک کالاست که وقتی میزان آن در انبار به آن حد می رسد باید حتما اقدام به سفارش دادن محصول جدید اقدام کرد. به عبارت دیگر این نقطه بهترین زمان برای سفارش خرید موجودی است.

نقطه سفارش از طریق روش ها و فرمول هایی قابل محاسبه است و بر اساس فاکتورهای مختلف محاسبه می گردد.

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و نقطه سفارش و موجودی اطمینان

همانطور که ذکر کردیم یکی از بخش های مهم یک شرکت بخش برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی آن بوده و یکی از بخش های مهم این بخش نیز بخش سفارشات و محاسبات مربوط به نقطه سفارش می باشد.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با ایزو ۳۷۰۰۱ استاندارد بین المللی سیستم مدیریت ضد رشوه‌خواری

یک شرکت تولیدی که مایل به اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می باشد حتما باید یک سیستم مناسب سفارش کالا بر مبنای نقطه سفارش و موجودی اطمینان داشته باشد.

نمونه فرم نقطه سفارش و موجودی اطمینان برای یک شرکت تولیدی

امروزه نرم افزارهای حرفه ای برای برنامه ریزی تولید، کنترل تولید و محاسبه و مدیریت نقاط سفارش نگارش شده و شرکت ها می توانند این امور را به صورت حرفه ای و کامل بر مبنای فناوری اطلاعات انجام دهند.

همچنین برخی از شرکت ها با توجه به نوع تولید و انتظارات خود از سیستم کنترل تولید و موجودی اقدام به نگارش نسخه اختصاصی نرم افزار برای خود می کنند.

اما ساده ترین و حداقل مستندات برای نقطه سفارش و موجودی اطمینان می تواند به صورت دستی آماده شود.

در ادامه یک نمونه فرم نقطه سفارش و موجودی اطمینان برای یک شرکت تولیدی در سیستم ایزو ۹۰۰۱ قابل دانلود می باشد:


دانلود یک نمونه فرم نقطه سفارش و موجودی اطمینان


نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!