آشنایی با نظام نامه کیفیت + دانلود نمونه نظام نامه کیفیت ایزو

دانلود نمونه مستندات ایزو
این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع، ممنوع می باشد.

نظام نامه کیفیت چیست؟

یکی از الزمات استانداردهای ایزو تدوین نظام نامه کیفیت است برای آشنا با نظام نامه کیفیت و دانلود نمونه نظام نامه کیفیت این مطلب را به طور کامل مطالعه کنید:

نظامنامه کیفیت یک شرکت و یا یک سازمان عبارت است از کلیه فرآیندهای سازمان  که به منظور “مدیریت کیفیت” انجام می دهد. نحوه تدوین نظام نامه کیفیت، فصل بندی و قالب بندی آن منوط به نوع سازمان، اندازه آن، پیچیدگی فرایندهای سازمان و در نهایت به تصمیم گیری سازمان بستگی دارد.

نظام نامه کیفیت وظیفه دارد تا در یک سند و در طی تعداد بندهای مشخص نمایی کلی از سازمان ترسیم نماید که با مطالعه نظام نامه بتوان تصویری کامل و صحیح به دست آورد.

نکات مهم در تدوین نظام نامه کیفیت

در تدوین و تنظیم یک نظام نامه کیفیت می بایست موارد زیر را حتما در نظر گرفت:

  1.  فرایندها و فعالیت های سازمان را مختصرا شرح دهد
  2. یک نظام نامه کیفیت نباید شامل موارد غیر لازم و یا محرمانه باشد
  3.  به مراجعی اشاره نمایند که برای کسب اطلاعات بیشتر و با جزییات کامل تر به آن رجوع می گردد

قالب یک نظام نامه کیفیت چگونه است؟

در خصوص ظاهر و قالب یک نظام نامه کیفیت، همانگونه که قبلا بیان شد، قالب واحد و یکسانی را نمی توان در نظر گرفت و ممکن است بسته به شرکت ها و سازمان ها تغییراتی در ساختار آن رخ دهد.

بیشتر بخوانید:  گواهینامه های ایزو به نام آمریکا و استرالیا ولی به کام هندوستان و بنگلادش!

در برخی از سازمان ها، نظامنامه های کیفیت بر اساس الزامات و بندهای استاندارد مرجع، تقسیم بندی می شوند، ولی در برخی از شرکت ها تصمیم میگیرند تا تدوین و تفکیک نظامنامه کیفیت را بر اساس فرآیندهای جاری خود تنظیم کنند. (در مقایسه این دو روش و با توجه به دیدگاه فرآیندگرا در نسخ جدیدتر روش دوم پیشنهاد می شود هرچند شیوه نخست به دلیل داشتن ساختار تعریف شده مود پسندتر است.)

الزامات تقسیم بندی بخش های یک نظام نامه

هیچ الزامی برای نحوه تقسیم بندی بخش های یک نظام نامه کیفیت وجود ندارد، اما این تقسیم بندی باید به صورتی باشد که مولد ارزش بوده و سبب کارایی بیشتر نظام نامه گردد. همچنین توصیه می گردد تا پیوستی که برخی از اطلاعات کمکی را شامل می گردد به نظام نامه کیفیت اضافه شود.

برای تدوین یک نظامنامه کیفیت مطلوب می توان از استاندارد راهنمای ایزو ۱۰۰۱۳ (راهنما برای مستند سازی) نیز الگو گرفت و بهره مند شد.

همانطور که در بالا اشاره شد علی رغم عدم محدودیت در وجود یک قالب برای تدوین نظام نامه کیفیت در ادامه نمونه ای از یک نظام نام کیفیت جهت آشنایی هر چه بهتر علامندان را قرار می دهیم:


 دانلود نمونه نظام نامه کیفیت ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸


این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع، ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!