آشنایی با برنامه ریزی تولید + دانلود نمونه روش اجرایی برنامه ریزی تولید در یک شرکت

دانلود نمونه مستندات ایزو

آشنایی با برنامه ریزی تولید

انواع مختلف روش های تولید مانند تولید تک محصول، تولید دسته ای، تولید انبوه، تولید مستمر و غیره، شیوه مربوط به خود از برنامه ریزی تولید را دارند. برنامه ریزی تولید می تواند با کنترل تولید به برنامه ریزی و کنترل تولید تبدیل شود یا می توان آن را در برنامه ریزی منابع سازمانی ترکیب و یکپارچه سازی کرد.

برنامه ریزی تولید در شرکت های مختلف در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، صنعت سرگرمی و غیره استفاده می شود.

برنامه ریزی تولید برنامه ای برای تولید در آینده است که در آن امکانات مورد نیاز تعیین و مرتب شده اند. یک طرح تولید به صورت دوره ای برای یک دوره زمانی خاص، به نام افق برنامه ریزی است.

برای توسعه برنامه های تولید، برنامه ریز تولید کننده یا بخش برنامه ریزی تولید نیاز به همکاری نزدیک با بخش بازاریابی و بخش فروش دارد. آنها می توانند پیش بینی های فروش یا لیست سفارشات مشتری را ارائه دهند.

یک عامل مهم در برنامه ریزی تولید، برآورد دقیق ظرفیت تولید منابع موجود است، با این حال این یکی از سخت ترین وظایف برای انجام کارایی است. برنامه ریزی تولید همیشه باید در دسترس بودن مواد، در دسترس بودن منابع و اطلاعات تقاضای آینده را شامل شود.

برنامه ریزی تولید به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از حیاتی ترین نیازهای مدیریت است و در صورتی که شرکت ها یک برنامه کامل و جامع برنامه ریزی تولید نداشته باشند در بحث سفارشات مواد اولیه و تحویل کالای ساخته شده به مشتریان دچار مشکل خواهند شد.

اهمیت استقرار یک سیستم برنامه ریزی تولید موثر

برنامه ریزی برای هر سازمان، ستون فقرات فرآیند تولید را تشکیل می دهد. برنامه ریزی تولیدات به سازمان ها کمک می کند تا شرایط بهتر در Gemba را درک کنند. برنامه ریزی موثر تسهیل می کند تا کل ظرفیت را رزرو کند و همچنین در ارتقاء تعیین زمان دقیق تحویل به مشتریان کمک می کند.

هدف از برنامه ریزی تولید این است که زمان و هزینه های تولید را به حداقل برسانیم و به طور موثر سازماندهی از منابع بهره گیریم.

برنامه ریزی تولید شامل مجموعه ای از عناصر تولید است که شامل فعالیت های روزمره کارکنان و توانایی تحقق زمان دقیق تحویل مشتری می شود.

برنامه ریزی تولید در یک سیستم دارنده استاندارد ایزو ۹۰۰۱

یک شرکت که دارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بوده و یا به دنبال دریافت این گواهینامه می باشد، می بایست دارای یک سیستم کارای برنامه ریزی تولید داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  دانلود متن فارسی استاندارد ایزو 10004 ورژن 2012 ( ISO 10004:2012 ) - رضایتمندی مشتریان

بخشی از مواردی که در این سیستم باید دیده و آماده شود شامل روش اجرایی برنامه ریزی تولید ، فرم ها و دستورالعمل های مرتبط می باشد.

شرکت هایی مایل به اخذ ایزو ( دریافت ایزو – صدور ایزو ) می باشند حتما در بخش تولید دقت ویژه ای به عمل آورند و در صورت نیاز ایزوسیستم آماده مشاوره رایگان در این خصوص می باشد.

دانلود نمونه روش اجرایی برنامه ریزی تولید در یک شرکت

برنامه ریزی و کنترل تولید و موجودی ها به منظور بهره برداری مناسب از عوامل تولید و تحویل بموقع محموله به مشتریان تدوین می گردد.

در ادامه می توانید یک نمونه روش اجرایی برنامه ریزی تولید در یک سیستم ایزو ۹۰۰۱ برای شرکت صنعتی را دانلود نمایید. (لازم به ذکر است که دستورالعمل ها و روش هایی اجرایی هر شرکت بسته به نوع و فرایندها متفاوت می باشد)


دانلود نمونه روش اجرایی برنامه ریزی تولید


نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!